Muži konzumující alkohol od puberty třikrát častěji onemocní agresivní rakovinou prostaty

Velikost textu: AAA

24. 8. 2018

Čím mladší člověk je, tím více mu alkohol škodí. A je velmi rozumné nezačínat s jeho konzumací do jednadvaceti. Zvláště u mužů může mít totiž pití od puberty vážné důsledky. Onkologové ze Severní Karolíny zjistili, že muži, kteří začnou konzumovat alkohol mezi patnáctými a devatenáctými narozeninami, onemocní třikrát častěji agresivní formou rakoviny prostaty.

Ta je přitom hůře léčitelná a častěji končí smrtí. Vědci z Karolíny přitom tvrdí, že muži, kteří od patnácti do devatenácti let začnou pravidelně pít a konzumují sedm alkoholických nápojů týdně – což je množství vnímané jako bezpečné pro plně dospělého jedince – onemocní agresivní rakovinou prostaty třikrát častěji.

„Prostata je orgán, který v pubertě velmi rychle roste, takže je možná více náchylný ke karcinogenům během adolescentního období,“ míní doktorka Emma Allottová z University of North Carolina.

Nadměrná konzumace alkoholu však představuje riziko rozvoje agresivní formy prostaty také ve vyšším věku. Muži, kteří v dospělosti pijí nejvíce – více než lékaři doporučené týdenní množství – onemocní agresivní formou rakoviny předstojné žlázy třikrát častěji.

Přitom v minulosti vědci neprokázali mezi konzumací alkoholu a obecným rizikem onemocnění jakýmkoli typem rakoviny prostaty (tedy nejen agresivní formou) žádný výrazný vztah.

„Naše výsledky můžou vysvětlit, proč předchozí důkazy o vztahu mezi konzumací alkoholu a rakovinou prostaty byly svým způsobem smíšené,“ dodává Allottová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související