Gwyneth Paltrow musí zaplatit více než 3 milionovou pokutu za vaginální vajíčka

Velikost textu: AAA

6. 9. 2018

Herečka Gwyneth Paltrow díky důvěřivosti Američanek úspěšně rýžuje na svém lifestylovém webu Goop. Tam radí o zdraví a kráse a doporučuje či přímo prodává různé pomůcky k dokonalejší vizáži a kondici. Jenže propagace vaginálních vajíček z nefritu (jadeitu) se jí nevyplatila. Soudy v Kalifornii uznaly, že informace o účincích kamene ve tvaru vejce, který si ženy vkládaly do vagíny, jsou lživé. A musí proto zaplatit pokutu dosahují v přepočtu 3,3 milionu korun.

Soudu vadí, že Paltrow na svém webu uvádí zdravotní účinky, které nikdo nikdy neprokázal testováním či přímo vědeckým výzkumem. Společnost Goop náležející herečce musí zaplatit pokutu 150 tisíc dolarů a také všem klientům, kteří o to budou stát, vrátit peníze za výrobek.

Goop přitom o vajíčku z jadeitu uvádí, že zlepšuje orgasmy, vaginální napětí, femininní energii, reguluje menstruaci a zlepšuje funkce močového měchýře. Podle soudu jsou to ale výmysly. A kámen za pětašedesát dolarů neboli patnáct set korun je podvod.

Sama Paltrow přitom na webu tvrdí, že nošením vajíčka ve vagíně po celý den se výrazně posílí svaly pánevního dna a zlepší sexuální funkce ženy. Lékaři ale tvrdí, že zavádění kamene do vagíny a jeho celodenní nošení může vyvolat vážné vaginální záněty.

„Je důležité, aby společnosti nesly zodpovědnost za nepodložená tvrzení,“ uvedl kalifornský státní zástupce Tony Rackauckas v rozhovoru pro magazín People.

Američtí gynekologové také varují před dalšími výrobky propagovanými herečkou. Podle nich je například velmi nebezpečná vaginální sprcha (klystýr či výplach), které můžou vést k vážnému narušení mikrobiální rovnováhy ve vagíně a vážným zánětům.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související