Bill Cosby byl odsouzen k deseti rokům, ve vězení bude minimálně tři

Velikost textu: AAA

27. 9. 2018

Herec Bill Cosby byl v úterý 25. září odveden ze soudní síně rovnou do věznice v Pensylvánii. Odtud bude převezen k výkonu trestu ve věznici v Arizoně. A odsedí si tam minimálně tři roky. Jednaosmdesátiletá seriálová hvězda odmítla poslední výpověď a během vynášení rozsudku neprojevila sebemenší emoce, což státní zástupce i soudce tvrdě kritizovali. Cosby dostal deset let, ale po třech letech může žádat o podmínečné propuštění.

Cosbyho právník Joseph Green požadoval pro svého klienta domácí vězení, v němž je od dubna tohoto roku, kdy byl uznán vinným ze tří bodů obžaloby. Soudce ale tuhle možnost zamítl navzdory pokročilému věku a částečné slepotě.

„Tohle byl závažný zločin. Pane Cosby, kruh se uzavřel a vše se vám vrátilo. Ten den nastal, je na čase,“ pronesl soudce Steven O’Neill při vynášení rozsudku a výši trestu. On i státní zástupce Steele pak ostře kritizovali fakt, že to s Cosbym emočně nijak nehnulo.

Cosby byl uznán vinným ze tří bodů obžaloby ve věci znásilnění Andrey Constand. Tu měl v roce 2004 omámit léky a znásilnit ji poté. Obvinění podobného druhu proti němu ale vznesly desítky žen.

Hercův mluvčí Andrew Waytt považuje celý proces a rozsudek za sexistický a rasistický a přirovnal Cosbyho k Ježíšovi.

Cosby musí zaplatit pokutu pětadvacet tisíc dolarů, dále náklady spojené s řízením a musí doživotně podstupovat terapie pro sexuální násilníky. Bude také doživotně na seznamu sexuálních násilníků a jeho jméno bude oznámeno všem sousedům a školám v okolí jeho bydliště.

Původně čelil trestu ve výši až třiceti roků vězení. Za každý bod obžaloby deset let. Ale soud nakonec obvinění sloučil do jediného bodu a vyměřil mu deset let, z nichž musí odsedět minimálně tři roky.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související