Mužská toaleta starověkého Říma odhalila, že záchodkový humor kvete už tisíce let

Velikost textu: AAA

8. 11. 2018

Na jihu Turecka byla odkryta pánská toaleta. Archeology překvapilo, kolik úsilí umělci věnovali jeho výzdobě nákladnými mozaikami, když se výjevy řadí do kategorie záchodkového humoru. Ten je tedy starý už tisíce let a lascivní obrázky či citáty s veřejných pánských toalet nejsou žádnou novinkou. Nicméně provedení tohoto humoru v antice bylo přeci jen o dost estetičtější a propracovanější.

Dnes stačí pánům pár vrypů do omítky či nápisů fixem na kachličky. V Antiochii ad Cragum, zaniklém městě, které dnes leží v oblasti Antalijské provincie v Turecku, odkryli archeologové z Nebrasky pánskou latrínu z helénského období. Na zdech byly mozaiky velmi lascivní povahy. Mytické postavy zírají na své pohlavní orgány či si je nechají ošetřovat jinými bytostmi.

„Byli jsme ohromeni tím, na co se díváme. Musíte ale dobře znát tehdejší mytologii, abyste pochopili živost těchto vtipů, nicméně z toho vychází najevo, že je záchodkový humor univerzální už tisíce let,“ uvedl profesor Michael Hoff z University of Nebraska-Lincoln.

Mozaika zobrazuje bájného Narcise (Narkissos), který se však nekouká na hladinu, aby spatřil svůj odraz, do něhož se tak zamiloval, ale dívá se sám sobě mezi nohy a má obří nos. Zřejmě jako reakce na to, co dole vidí. Přitom v antice byl obří penis vnímán jako symbol hlouposti a ve srovnání s dneškem tehdy naopak uctívali přirození malé až chlapeckých rozměrů.

V jiném výjevu pak mytický a také bájně nádherný Ganymédés, syn trójského krále Tróa, zírá na to, jak mu orel houbou myje přirození. Podle antické mytologie se nejvyšší bůh Zeus zamiloval do Ganyméda, jehož krása předčila půvab bohů. Poslal proto orla, aby ho přinesl na Olymp, kde mu pak sloužil jako nejvyšší číšník. Později Zeus Ganyméda vyzvedl na oblohu a přisoudil mu trvalé místo v souhvězdí Vodnáře.

„Ten obrázek je zcela evidentně sexuální. Naznačuje mytí genitálií před sexem, nebo po sexu? To je otázka, kterou nemůže nikdo zodpovědět, a zřejmě to bylo nejednoznačné i tehdy, proto to bylo humorné,“ míní profesor Hoff v rozhovoru pro britský deník Metro.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související