Marihuana poškozuje DNA spermií, muži by před početím měli půl roku abstinovat

Velikost textu: AAA

29. 12. 2018

THC obsažené v marihuaně prokazatelně poškozuje DNA spermií. Tvrdí to genetikové ze Severní Karolíny, podle nichž by muži neměli drogu užívat minimálně půl roku před početím. Poškození DNA prokázali v genech, které kódují růst těla a vývoj orgánů. Některé změny také souvisejí s rakovinou. Zda dochází skutečně k přenosu na dítě, ale jasné úplně není.

Genetikové z Duke University totiž sledovali to, jak kouření marihuany ovlivňuje DNA spermií. Nikoli to, zda se tyto změny přenášejí na děti. Nicméně pokud k poškození dědičné informace ve spermii dojde, je velmi pravděpodobné, že to vývoj dítěte ovlivní.

Muži by se podle autorů měli vzdát marihuany alespoň půl roku před početím, pokud chtějí mít potomka bez následků a žít bez výčitek, že mu potíže způsobili svým chováním, jemuž bylo možné předejít.

A platí také, že čím více THC muž v moči má, tím více má genetických změn na spermiích.

„Víme, že konopí ovlivňuje regulační mechanismy v DNA spermií, ale nevíme, zda můžou být přeneseny na další generaci. Kvůli chybějící rozsáhlejší studii je nejlepší radou v tuto chvíli, že bychom tento přenos měli očekávat. Nevím, zda jsou tyto změny trvalé. Řekla bych, že kvůli opatrnosti je dobré přestat s užíváním marihuany půl roku před početím,“ tvrdí autorka výzkumu doktorka Susan Murphyová z Duke University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související