Angola dekriminalizovala homosexualitu a zakázala diskriminaci kvůli ní

Velikost textu: AAA

25. 1. 2019

Angola byla jednou z mnoha afrických zemí, v níž platil zákon zakazující homosexuální styky. To se ale tento měsíc změnilo. Tamní parlament nejenže zákon zrušil, ale navíc ve stejnou chvíli zavedl trest za diskriminaci na základě sexuální orientace. Kdo odmítne zaměstnat, léčit či obsluhovat gaye a lesbičky, může dostat až dva roky vězení.

Angola byla poslední z bývalých portugalských kolonií, které ještě zákon zakazující homosexuální styky kriminalizoval. Ačkoli tento zákon už dlouho nikdo nepoužíval aktivně. Podle angolských médií ani nejsou známy případy, kdy by byl na základě tohoto zákona někdo souzen a odsouzen.

Nejrigidněji se staví k homosexualitě islámský sever Afriky. Trest smrti za sex mezi dvěma muži či dvěma ženami hrozí v Súdánu, Nigérii, Somálsku, Mauritánii a Somalilandu. V řadě dalších zemí hrozí za sex s příslušníkem stejného pohlaví několikaleté vězení, jinde vysoké pokuty.

Benin, Burkina Faso, Středoafrická republika, Republika Kongo, Pobřeží Slonoviny, Demokratická republika Kongo, Džibuti, Rovníková Guinea, Gabon, Madagaskar, Mali, Niger a Rwanda nikdy zákony proti homosexuálům neměly. Dekriminalizaci v minulosti provedly také Kapverdy Guinea-Bissau, Lesotho, Mosambik, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Seychely a Jihoafrická republika. Posledně jmenovaná uzákonila manželství osob stejného pohlaví.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související