Kuřáci marihuany mají vyšší počet spermií v ejakulátu, stačí přitom zakouřit si dvakrát

Velikost textu: AAA

8. 2. 2019

Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že kuřáci marihuany mají vyšší počet spermií v ejakulátu než muži, kteří drogu nikdy nepožili. A co víc, podle jejich výzkumu prý stačí vykouřit jen dva jointy této drogy a počet spermií v ejakulátu se zvýší o čtyřicet procent. Předchozí výzkumy však prokázaly, že kouření této drogy vede k negativním změnám v DNA spermií.

Zatímco mezi nekuřáky marihuany má nižší počet spermií v ejakulátu každý osmý muž, mezi kuřáky marihuany jen každý dvacátý. A muži, kteří v životě vykouřili aspoň dva jointy, mají v průměru o osmatřicet procent víc spermií v ejakulátu.

Zřejmě to souvisí s faktem, že kuřáci marihuany mají vyšší hladinu testosteronu než nekuřáci.

Jenže zatím není příčinně prokázáno, že by přímo THC zvyšovalo produkci testosteronu a spermií. Může to být totiž také tak, že muži s vyšší hladinou testosteronu, kteří mají také vyšší počet spermií v ejakulátu, se chovají riskantněji a častěji jsou uživateli drog.

„Tyto objevy ale nesouhlasí se škodlivou rolí kouření marihuany na funkce varlat, jak se dříve uvažovalo,“ tvrdí profesor Jorge Chavarro z Harvardovy univerzity.

Počet spermií v ejakulátu je jen jednou z několika hodnot plodnosti. Nejde jen o počet, ale také o to, zda jsou spermie zdravé, nemají poškozenou DNA či tvar a jsou pohyblivé. A právě kouření marihuany podle jiných studií počet těchto poškození zvyšuje.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související