Na světě je třetí pacient zcela zbavený HIV

Velikost textu: AAA

11. 3. 2019

Jen pár hodin poté, co se svět dozvěděl o muži z Londýna jako druhém případu úplného vyléčení infekce virem HIV, představili lékaři z Düsseldorfu na konferenci v Seattlu třetího vyléčeného. Jejich pacient stejně jako první muž z Berlína před deseti roky a současný londýnský případ prodělal transplantaci kostní dřeně od dárce imunního vůči HIV. A stejně jako první dva případy je jeho tělo bez užívání léků potlačujících HIV zbaveno virů.

V případě Berlínského pacienta je to již více než deset let, v případě londýnského pacienta rok a půl. Muž z Düsseldorfu neužívá antiretrovirotika teprve tři měsíce, ale podle jeho ošetřujících lékařů vzorky odebrané z lymfatických uzlin a dalších tkání prokazují, že v jeho buňkách nejsou už ani spící viry.

Všichni tři muži prodělali chemoterapii a ozařování kvůli leukémii. Poté jim byla transplantována kostní dřeň dárců, kteří jsou přirozeně imunní vůči HIV. A po transplantaci se jejich tělo zbavilo i spících virů, které se u ostatních HIV pozitivních pacientů ukrývají doživotně v buňkách, ale jsou v neaktivním stavu díky antiretrovirotikům. HIV pozitivní pacient je tak doživotně závislý na jejich každodenním užívání. Díky lékům je ale nenakažlivý, protože v jeho tělních tekutinách nejsou viry detekovatelné.

V Evropě žije asi jedno procento osob, které má alelu genu CCR5, jež je činí imunními vůči HIV. Jinými slovy virus není schopen napadat jejich CD4 lymfocyty. Dárci všech tří vyléčených mužů byli právě majiteli CCR5.

Nicméně chemoterapie a následná transplantace kostní dřeně nejsou možnou léčbou HIV proto, že je to léčba velmi toxická, drastická a nákladná. Na světě navíc není dost dárců, kteří by mohli posloužit všem HIV pozitivním pacientům.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související