Žena málem zemřela na alergický záchvat poté, co spolkla partnerovo sperma

Velikost textu: AAA

13. 3. 2019

Sperma samo o sobě může být silným alergenem a jeho polknutí či styk s jinou sliznicí může vyvolat reakci u sexuálního protějšku. Spermatem se však přenášejí také jiné alergeny, třeba léky. A na to je potřeba myslet při jejich užívání. Životem málem zaplatila za polknutí partnerova semene jednatřicetiletá Španělka z Alicante. Je totiž silně alergická na penicilin, který její milý užíval na zánět středního ucha. Jenže jí to neřekl. Takže po orálním sexu málem zemřela na anafylaktický šok.

Dusící se a zvracející Španělku přivezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení univerzitní nemocnice v Alicante a zachránili jí život jen pár minut před udušením. Dotyčná sama netušila, že jí anafylaktický šok vyvolalo sperma. Lékařům později přiznala, že je alergická na penicilin, ale jeho požití vyloučila. Teprve podrobnější pátrání po příčině odhalilo, že její sexuální partner užíval na léčbu zánětu středního ucha lék amoxicilin – kyselina klavulanová, což je forma penicilinu.

„Myslíme si, že v klinické praxi je důležité varovat před tímto fenoménem, abychom předcházeli potenciálně smrtelným reakcím u alergických pacientů. Také doporučujeme všem alergickým osobám, aby v době, kdy se jejich partner léčí lékem vyvolávajícím u nich alergii, používaly při sexu kondom,“ uvedla doktorka Susana Almenar v článku pro odborný časopis British Medical Journal.

Spermatická tekutina vzniká z krevního séra, v němž je rozpuštěna přítomna látek ze stravy a léčiv, jež jsou potenciálními alergeny. Proto by silně alergické osoby měly být vždy opatrné při styku se semennou tekutinou partnera, který před sexem požil alergen.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související