Nanočástice z dieselových motorů zabíjejí spermie

Velikost textu: AAA

26. 3. 2019

Nanočástice z výfukových plynů jsou extrémně nebezpečné, protože se díky své velikosti dostávají hluboko do tkání a pronikají až do buněk. Nejenže můžou mít karcinogenní účinky, ale také jsou důvodem, proč muži žijící poblíž rušných komunikací či křižovatek nebo trávící spoustu času za volantem, častěji trpí neplodností. Nanočástice, které produkují dieselové motory více než benzínové, totiž zvyšují počet poškozených spermií v ejakulátu a snižují celkový počet pohlavních buněk v semenné tekutině.

Prachové částice menší než 2,5 mikrometru pronikají hluboko do plic a dostávají se do krevního řečiště, kterým jsou rozváděny po celém těle.

Podle výsledků experimentálního výzkumu doktorky Elaine Costové z Univerzity v São Paulu vdechování částic menších než 2,5 mikrometru vážně poškozuje seminiferní kanálky varlat, v nichž se tvoří spermie.

„Tyto objevy poskytují více důkazů pro to, aby vlády začaly měnit veřejnou politiku a přísněji hlídaly znečištění vzduchu ve velkých městech. Míra neplodnosti na světě roste a znečištění vzduchu je jednou z příčin,“ tvrdí doktorka Costová.

Nanočástice navíc způsobují u mužů poruchy erekce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související