Transgender muži můžou porodit dítě ještě rok po zahájení užívání testosteronu

Velikost textu: AAA

27. 3. 2019

Na začátku tzv. přeměny pohlaví začnou transgender osoby užívat pohlavní hormony náležející pohlaví, jímž se fyzicky chtějí stát. Zatímco transgender ženy užívají estrogen, transgender muži testosteron. V prvním případě vlivem estrogenu dojde k rychlému potlačení produkce spermií a transgender žena je pár týdnů po zahájení hormonální terapie neplodná. Izraelští vědci ale zjistili, že u transgender mužů tomu tak není. Ti mohou otěhotnět ještě rok po zahájení užívání testosteronu.

Ve většině zemí světa není legální změna pohlaví v úředních dokumentech závislá na operativní kastraci. V Česku ji zatím legislativa vyžaduje. Aby se tak žena, která se narodila v mužském těle, stala ženou i právně, musí podstoupit operativní kastraci varlat. V případě transgender muže je nezbytné odstranění vaječníků. Několik měsíců před operací, kterou musí schválit odborná komise, transgender osoba užívá hormony a začíná připravovat na změnu své okolí.

Na Západě ale nepodmiňují úřední změnu kastrací. Takže transgender osoba se stane právně příslušníkem vytouženého pohlaví, i když má stále vrozené pohlavní orgány.

Transgender muž se tedy stane právně mužem, i když má stále vaječníky a dělohu. Mnozí takoví mužové se rozhodnou po zahájení léčby testosteronem tento hormon vysadit a otěhotnět. Legálně jsou muži, fyzicky ještě ženy. Pak vznikají senzační zprávy o těhotných mužích.

Nicméně izraelští vědci zkoumali, jak dlouho zůstává transgender muž plodný (ve vaječnících), i když začne užívat vysoké dávky testosteronu. Tento hormon si přitom ženské tělo tvoří v malém množství samo. Testosteron mají v krvi i ženy, řídí u nich pohlavní touhu a některé jiné pohlavní funkce.

Vědci z Lékařského centra Sourasky v Tel Avivu sledovali dvaapadesát transgender mužů, kteří dostávali testosteron injekčně.

„Náš výzkum dokazuje jako jeden z prvních, že i rok po zahájení léčby testosteronem si vaječníky uchovávají svou funkčnost a jsou plodné, takže umožňují oplodnění,“ tvrdí doktorka Yona Greenmanová z Tel Avivu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související